Şirketiniz Uzaktan Yönetime Çalışanlarınız Uzaktan Çalışmaya Hazır mı?

Corona virüsün pandemik bir hastalığa dönüşmesi uzaktan çalışmayı bir zorunluluk hâline getirdi. Tüm dünyada ölümlere sebep olan Corona virüsün daha fazla yayılmasını önlemek için Google, Oracle, Hitachi, Amazon, Nestle, Microsoft, JPMorgan ve Apple gibi dünyanın en büyük şirketleri binlerce çalışanıyla uzaktan çalışma sistemine geçiş yaptı. Bu şirketler uzaktan çalışma sistemine uygun altyapıları sayesinde çok kısa bir sürede çalışma şekillerini değiştirerek güncel duruma adapte oldular bile. Tüm dünyada ilk defa bu kadar çok çalışan uzaktan çalışmaya başladı. Global olarak şirketler ilk kez bu kadar geniş çaplı bir yeni iş yapma modeline geçiş yapıyor. 

Ülkemizde Corona virüs salgını nedeniyle uzaktan çalışanların oranı ise %44’e ulaştı. Yemeksepeti, GittiGidiyor, Softtech, ING ve QNB Finansbank gibi bankalar şubeleri dışında uzaktan çalışmaya başladılar. Tüm dünyada ve ülkemizde uzaktan çalışmaya hızlı bir geçiş yapılıyor. Peki, siz şirket olarak bu duruma hazırlıklı mısınız? Sizin B planınız nedir? 

Her ne kadar önlem alınsa da pandemik hastalıkların yayılma hızı, doğal afetlerin ne kadar yıkıcı olabileceğini öngörebilmemiz mümkün olmuyor. Daha da önemlisi bu tip öngörülemeyen durumların etkisinin ne kadar süreceğini bilemiyoruz. Bugünlerde yaşadığımız gibi pandemik bir virüs, bizi yüzyıllardır uyguladığımız çalışma tarzımızı değiştirmeye zorluyor. Bu süreç ne kadar uzun olursa çalışma alışkanlıklarımızı, iş yapma biçimlerimizi o kadar hızlı bir şekilde değiştirmek zorunda kalacağız. Bugün yaşadıklarımız, şirketlerin uzaktan yönetilebilmesi ve çalışanlarının birbirleriyle koordineli bir şekilde uzaktan çalışabilmesi için neler yapabileceklerini gözden geçirmeleri için bir fırsat. Uzaktan çalışma altyapısına sahip şirketler, bu süreçte işlerini aksatmadan yürütecek aynı zamanda bir sonraki acil duruma daha hazırlıklı olacaklar. 

Bir salgın hastalık durumunda ya da insan sağlığını etkileyebilecek herhangi bir doğal afet durumunda işinizi dijital platformda yönetebilme imkânınız var. Öngörülemeyen durumlarda üretken kalabilmek için fiziksel ofislerin yanı sıra çalışanlarınızın uzaktan çalışmalarını destekleyecek dijital işyeri araçlarına sahip olmak her zaman avantaj sağlıyor. Salgın hastalık, beklenmedik bir doğal afet sonrasında ya da insan sağlığını etkileyen bir durumda bile işinizin aksamadan yürümesini şirketinizi dijitalleştirerek sağlayabilirsiniz. 

Son yıllarda yaşanan benzer salgınlar, bu kadar etkili olmasa da uzaktan çalışmanın ve uzaktan yönetmenin kaçınılmaz olacağının habercisiydi. Herkeste oluşan hassasiyet ve uzaktan çalışmanın mümkün olduğunun anlaşılması nedeniyle, uygun olan her iş artık uzaktan yapılmak zorunda kalacak. Çok daha basit salgınlar bile korkutacak. Bu koşullarda biz evden çalışmaya başladık bile, peki siz başlayabildiniz mi?