İş Süreçleri Yönetimi Neden Önemlidir?

Eskiden işletmelerin yaptıkları çok daha basitti. Rekabet, hep daha fazlasının ortaya çıkmasını sağladı ve artık verilen hizmetler, geliştirilen ürünler çok daha kapsamlı olmaya başladı. Artık üretimden satışa, servisten yönetime çok daha karmaşık bir işleyiş var. Eskiden bir iki kişinin yeterli olduğu işler artık çok daha fazla kişinin işbirliğiyle yapılabiliyor.

Bir kişi kendi yaptığı işi, biraz zaman ayırarak planlayabilir ancak kişiden kişiye dolaşan karmaşık işlerin akışı çok daha zordur. Zincirde, bir kişide oluşacak kopma, koca bir işin başarısız olmasına neden olabilir. Milyon dolarlık ürünün 100 dolarlık parçası zamanında sipariş edilmediği için aylar süren çalışma boşa gidebilir. Basit işlerde yaşanan aksamalar için, işi yapan kişi pratik çözümler üretebilir ancak birçok kişinin ortak çalışması söz konusu olduğunda, ortaya çıkan aksaklıkların farkına bile varılmadığı olur. Bu nedenle, iş süreçlerinin sürekli analiz edilmesi ve geliştirilmesi gerekir. Bu amaçla geliştirilen BPM yazılımları her geçen gün daha fazla işletme tarafından kullanılıyor.

Dünyada uzun yıllardır kullanılan BPM yazılımları, henüz ülkemizde yaygın olarak kullanılmıyor. Hatta çoğu kişi bu tip yazılımların varlığından bile haberdar değil. Yerel firma olarak çalışıp, küçük işlerle yetinenler, işleyişlerini kağıt üstünde ya da kendi hafızasında planlayarak işlerini sürdürebilirler. Gelişmiş ülkelerdeki rakiplerinin seviyesinde iş yapmak, onlarla rekabet etmek isteyenler ise çok daha karmaşık bir işleyişi yönetebilmek zorundadır ve bunun tek yolu teknolojinin sunduğu olanakları kullanmaktır.

Yeni nesil BPM yazılımları, çalışanların işbirliğini destekleyen böylece onların etkisini artıran bir yaklaşımla geliştirilmiştir. İş süreçlerini yönetmeyi kolaylaştırmanın yanında, birer yazılım geliştirme aracına dönüşen bu yazılımlar, iş yapılırken oluşan birçok veriyi de kayıt altına almaktadır. Bu veriler hem çalışanlar hem de yapay zekâ yazılımları tarafından işlenerek, akla gelmeyecek yeniliklere zemin hazırlamaktadır. 

Yapay zekânın kullanılabilmesi için işleyişin ve bu işleyiş esnasında oluşan verilerin dijital ortamda kayıtlı olması gerekir. Elinizde veriler olduğu sürece, teknolojinin tüm imkânlarını kullanabilir, insan gücüyle yapılamayan hesaplamaları yapabilir, verimi artırabilirsiniz. Hangi müşterinizin sizi hangi sebeple bırakıp bir rakibinize gideceğini bilen, üretimin hangi aşamasında gecikme yaşayacağınızı, hangi yedek parçadan ne kadar bulundurmanız gerektiğini, en deneyimli çalışanlardan daha iyi bilen yazılımlar artık herkesin ulaşabileceği hâle geldi. Doğru şekilde kullandığınızda, yeni nesil BPM yazılımları ve yapay zekâ ile çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.